Pět tipů, jak se i v open space cítit jako doma

Pět tipů, jak se v open space cítit jako doma.

S přibývajícími teplotami a letním počasím nikdo nechce trávit dlouhý čas v kanceláři. Přistihli jste se, jak smutně koukáte z okna a odpočítáváte každou minutu, než vám skončí pracovní doba? Právě pro vás jsme připravili pár triků, jak se v pracovním prostředí cítit jako doma.

Nezaměstnanost se zastavila na historickém minimu, pohybuje se na úrovni 3,5 procenta. Mezi důvody poklesu patří růst ekonomiky a také fakt, že kvalifikovaných pracovníků je nedostatek. Firmy se doslova přetahují o zkušené zaměstnance, a tak není divu, že si zaměstnavatelé stále více uvědomují, jak důležitá je kvalita pracovního prostředí.

Když jde v kancelářích o život...

Podle architektů Jana a Zuzany Kurzových je pracovní prostředí stěžejní i přes to, že české normy na kancelářské prostory jsou ještě stále podhodnocené. Obecně jen velmi málo nových kanceláří či kancelářských domů převyšuje stanovené normy, které jsou tak nízké, že kvalita např. výměny vzduchu a vzdušné vlhkosti jsou tak hraniční, že se v kancelářích nemůže pracovat dobře. Bolesti hlavy, ekzémy či únava jsou jen začátkem. "Dalo by se říci, že v kancelářích jde doslova o život, protože české normy jsou nekvalitní," uvádí architekti. "Například vlhkost by podle norem měla být min 30 procent, ale i 30 procent je málo pro normální fungování člověka, natož když má zapojovat mozek a pracovat. Máme osobní zkušenost s prostory, kde se zaměstnancům kvůli špatné vlhkosti spustily, jak dýchací, tak kožní problémy." Na vině je samozřejmě i vysoká teplota. "Když v kancelářích není klimatizace a teplota stoupne na 30 stupňů celsia, efektivita práce se snižuje o 50 %," uvádí alarmující čísla architekti. A právě proto vznikl unikátní projekt Kancelář a Zasedačka roku, který tyto problémy reflektuje, řeší a mírní. Soutěže poukazují na

kvalitu technologií v kancelářích, a hlavně na navrhované prostředí. Když se zaměstnanec cítí dobře a nedusí se, je pravděpodobné, že bude pracovat výkonněji.

"Musím říci, že v současné době vnímám stále více stoupající trend v zájmu o pracovní prostředí." Podle mladého architekta největší posun v pracovním prostředí zažívají komunikační a reklamní agentury, postupně se přidávají i technologické firmy a banky.

Pokud nemáte možnost trávit pracovní dobu v příjemném, klidném prostředí, přinášíme pár rad, jak si svůj pracovní prostor zpříjemnit:

1. V práci máme open space, nemám soukromí, povzdechne si zaměstnanec... Jak tento problém můžete vyřešit?

Pokud zrovna nemáte po ruce zdatného architekta, dá se relativní soukromí vyřešit například koupí popisovacích tabulí. "Nejvíce se nám osvědčily klasické dřevěné popisovací tabule, které plní nejen akustickou funkci, kdy mezi stoly tabule vložíte, ale můžete si na ně psát i poznámky," zmiňují důvtipné řešení architekti.

Praktické řešení open space v prostorách vítěze soutěže kancelář roku CZECH PROMOTION.

Inspirovat se můžete i jinde. Například v kancelářích společnosti CZECH PROMOTION prostor open space vyřešili architekti rychle, efektivně a také levně. Mezi stoly a jednotlivé divize umístili papírové trubice různé tloušťky a různých průměrů, vyskládané do různých výšek. "V prostoru jsme tak vytvořili "polopříčky", které plní funkci jak akustickou, kdy v trubicích probíhá přirozené rozbíjení hluku, tak odkládací prostor pro zaměstnance. Do některých trubic jsme umístili i dřevěné police, do kterých si zaměstnanci mohou ukládat vše možné od květin, polštářů, přes osobní potřeby až po knížky." S lehkými zástěnami se dá snadno manipulovat a celý prostor variabilně upravovat dle počtu zaměstnanců.

2. Přírodní materiály vzbuzují pracovní pohodu

Ach to dřevo, materiál, který po staletí slouží, je funkční a hlavně hřeje. Pokud chcete být za hvězdy, pořiďte si do svého pracovního prostoru něco dřevěného. Praktické jsou i dřevěné stoly. Tento základní přírodní materiál nám pomáhá v prostoru vyvolávat pocit klidu, tepla, ale i stálosti a stability. Ať už nám v celkovém prostředí slouží jako pomocník s vlhkostí nebo dává zaměstnancům možnost opírat se při své práci o teplý masiv nikoliv o studený laminát či sklo, tak dřevo vždy bude prostým, avšak obohacujícím a nezaměnitelným materiálem.

Pět tipů, jak se v open space cítit jako domaMasivní stůl v zasedačce CZECH PROMOTION bez výrazné povrchové úpravy - materiál stárne s časem.

"Zkuste si několik let pracovat například na skleněné desce, pokud na ni budete pracovat dlouhodobě a zápěstí o ni opírat, koledujete si o zánět šlach," vysvětlují architekti. Klasické lakované úpravy jsou minulostí. Nechte materiál přirozeně stárnout. "Krásně naolejované dřevo časem získává patinu stejně, jako prostor, ve kterém se nachází," informují architekti.

3. Život ve světě rostlin...

To, že květiny zpříjemňují prostředí a zmírňují stres není asi novinka. Jsou to živé organismy a rozhodně není špatné mít je okolo sebe. Rostliny si rostou, jak chtějí, a to nás může v naší stereotypní pracovní době velmi uklidnit.Pracovní zákoutí s květinami.

"Květiny v kancelářích jsou nezbytnou součástí, bohužel v nich dost trpí, kvůli velkému suchu, nedostatku světla a také faktu, že se o ně často nikdo pravidelně nestará, takže nakonec není moc z čeho vybírat," uvádí architekt. Zvolit můžete odolnější sukulentní rostliny, fíkusy nebo bromélie, které nepotřebují mnoho světla.

4. Vypněte mozek a relaxujte...

V době, kdy zaměstnanci tráví 2/3 svého života v kancelářích, by v pracovních prostorech měla být i relaxační místnost nebo zákoutí. Každý potřebuje vypnout, vyčistit si myšlenky a trochu načerpat síly. Je známo, že se člověku po dvacetiminutovém odpočinku (třeba i v leže) o 30 % zvyšuje efektivita práce. Takže vytvářet odpočinková místa v kancelářích se vyplácí i zaměstnavateli. "V klidové místnosti je nejdůležitější, aby bylo útulno. Záleží také na věkovém rozložení zaměstnanců, kdy do relaxačních a klidových prostor můžete umístit i herní prvky. Nemusí se jednat o celou místnost, mnohdy stačí třeba jen příjemné zákoutí," doporučují architekti.

Mít kousek prostoru jen pro sebe zajistí tzn.: loveroomy - CZECH PROMOTION.

Hledáte klidný kout a nemůžete ho ve své kanceláři najít? Někdy postačí, když si z domova přinesete třeba malý polštářek a umístíte si ho pod záda, navodíte si tak domácí, příjemnou atmosféru.

5. Na kafíčko během pracovní doby?

Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl pracovat z kavárny. "Každá firma, která má několik desítek zaměstnanců, potřebuje společné zázemí. Pokud zaměstnavatel zvažuje kavárnu, měl by si spočítat, zda se mu vyplatí. Jestli se pro ni rozhodne, zaměstnanci jistě ocení neformální prostředí a díky ní, mohou v práci strávit více času. Kavárna je nádherný neformální prostor, často slouží jako jedna obrovská zasedačka, současně i jako několik malých zasedaček najednou.Pět tipů, jak se v open space cítit jako domaV kavárně CZECH PROMOTION si můžete udělat kávu a popovídat si s kolegy a klienty v neformálním prostředí…

Také se takový prostor stává geniálním zázemím pro firemní večírky nebo i velké prezentace celé firmy. Jde o prostor, kde se dějí důležité věci pro tým, ale i pro kontakt s klienty," uzavírají architekti. Tyto neformální prostory většinou napovídají, jak firma funguje, jak si cení zaměstnanců a odráží filosofii celé firmy.

Soutěž Kancelář roku

Cílem je ohodnotit firmy, které investují do svých lidí skrze své prostory, a nepřímo je tak popularizovat jako atraktivního zaměstnavatele pro budoucí zaměstnance. Poslední ročník soutěže vyhrála i agentura CZECHPROMOTION, která ve spojení se studiem KURZ ARCHITEKTI přetvořila prostory v paláci Karlín na místo, kam se zaměstnanci rádi vracejí.

Foto: BoysPlayNice

Autor: - red -





Čtěte dále

Petra Hubačová.

Spojujeme malé podnikatele s velkými byznysovými hráči

První prostory sdílených kanceláří, tedy coworkingové centrum, byly otevřeny v San Francisku v roce 2005. V České republice se...

Logo Tesca.

Lepší životní prostředí. Tesco odstraní z obalů nerecyklovatelné plasty

Tesco v České republice oznámilo záměr snížit dopad obalů na životní prostředí. Maloobchodní prodejce chce zajistit, aby všechny...

Kniha Sochobásně v Síti.

Ivan Langer představí v Brně svou novou knihu "Sochobásně v Síti"

Ve středu 6. února proběhne od 17.00 v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný (Česká 13) autogramiáda k nové knize Ivana Langera...

Program Retail Summitu 2019 otevírá témata budoucnosti.

Program Retail Summitu 2019 otevírá témata budoucnosti

Retail Summit 2019, který se uskuteční v Praze 4. – 6. 2. 2019, se věnuje jak "věčným" otázkám úspěšného obchodování, tak řadě...

Miloš Zeman a Jaromír Soukup.

Týden s prezidentem: Exkluzivní vyjádření Zemana k hrozbě Huawei

Prezident České republiky Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s Jaromírem Soukupem poskytne exkluzivní vyjádření k bezpečnostním...

Logo Tesca.

Tesco rozdělí miliony na projekty pro neziskovky

Zájem neziskových a příspěvkových organizací o účast v grantovém programu společnosti Tesco - Vy rozhodujete, my pomáháme, roste....

Prestižní ocenění.

Penam je jedním z Ambasadorů kvality České republiky

Začátkem prosince společnost Penam získala 3. místo v prestižní soutěži Ambasador kvality České republiky. V obrovské konkurenci...

Česká jezdecká federace spolupracuje s firmou Hodinářství Bechyně, partnerem společnosti Longines.

Česká jezdecká federace spolupracuje s firmou Hodinářství Bechyně, partnerem společnosti Longines

Česká jezdecká federace na počátku roku 2018 uzavřela smlouvu o partnerství s renomovanou společností Hodinářství Bechyně, jedním...

Ilustrační foto.

Půjčka do pěti minut. Zonky významně zrychluje dodání peněz

Za tři roky od svého vzniku dokázala služba Zonky zaujmout 3 % trhu se spotřebitelskými půjčkami, během dvou až tří let chce...

Vítězem Best of realty 2018 se stal projekt Luka Living.

Vítězem Best of realty 2018 se stal projekt Luka Living

Na slavnostním galavečeru ve středu 14.11. byly v Kongresovém centru ČNB, vyhlášeny výsledky jubilejního 20. ročníku soutěže Best...

Ilustrační foto.

Firmy by neměly svým zaměstnancům lhát, říká expertka

Rozhovor s Magdalénou Chvalinovou, konzultantkou interní komunikace a lektorkou kurzu "Základy interní komunikace" ve společnosti...

Ilustrační foto.

Pouze třetina zaměstnanců dostává zpětnou vazbu

Hodnocení svého pracovního výkonu se dočká pouze 29 procent zaměstnanců. Naprostá většina manažerů se tomuto aktu vyhýbá....

Projekt Vizionáři 2018.

Projekt Vizionáři 2018 pomáhá uspět českým inovátorům na trhu

Projekt s osmiletou historií se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které...

Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu.

Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu

Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum vyhlásilo 13....

Jak v práci nebýt za každou cenu hodná holka.

Jak v práci nebýt za každou cenu hodná holka

Naštěstí už máme za sebou fázi, kdy někteří zaměstnavatelé či šéfové přistupovali k zaměstnancům jako k citrónu, který se vymačká...

Ilustrační foto.

Studenti často nemají ponětí, jak fungují sociální sítě

Studenti středních škol mají nedostačující znalosti nejen toho, jak fungují tradiční média, ale také sociální sítě a internetové...

Ilustrační foto.

Fotbal zdarma pořád existuje

Z kampaně na O2 TV lze nabýt dojmu, že mimo kanály modrého operátora už český fotbal sledovat nelze, natož zadarmo. Opak je...

Týden podle Jaromíra Soukupa

Šílené mistrovství v abstraktním slibování. Týden podle Jaromíra Soukupa

Oblíbený moderátor Jaromír Soukup si ve svém nedělním pořadu vzal na paškál všechny billboardy napříč republikou.

Ilustrační foto.

V akvaparcích narazíte na džungli i kouzelníky

Podle průzkumů tráví většina Čechů dovolenou v tuzemsku. Průměrné teploty navíc rok od roku stoupají. Odlivu návštěvníků se proto...

Vlastní prázdninové bydlení je sen mnoha mladých lidí.

Češi utíkají do přírody, chataření láká i mladé

V pátek odpoledne zabalit, naložit tašky do auta a opustit ruch města. Češi milují chataření a chalupaření. A nejde pouze o...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi