Mata Hari: sluncem zalitá špionáž

Tanečnice a vyzvědačka Mata Hari.

Nazývali ji smyslnou tanečnicí, přitom téměř neuměla tančit. Proslavila se jako prohnaná vyzvědačka, jenže ve skutečnosti to byla spíše prostomyslná žena. Slavná Mata Hari byla před sto lety odsouzena k popravě, prý mohla za smrt 50 tisíc vojáků.

Tvrdila o sobě, že vyrůstala jako princezna na Jávě, kde se od dětství učila rituální tance domorodých kněžek. Hezká pohádka. Ve skutečnosti se Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová, narodila v roce 1876 v Nizozemsku jako nejstarší dítě obchodníka Adama Zellea a jeho první manželky Antje van der Meulenové. A jelikož její otec podnikl několik dobrých obchodních rozhodnutí, vyrůstala v přepychu. Bezstarostný život ale netrval věčně, v roce 1889 postihl Adama Zellea bankrot. Budoucí slavné femme fatale bylo v té době třináct let.

Margarethiny výchovy se ujal její kmotr a rozhodl se, že z ní bude učitelka v mateřské škole. Poslal ji na studia, jenže ředitel ústavu až příliš mlsně pokukoval po jejích vnadách. To se kmotrovi nelíbilo a vzal ji raději ze školy pryč.

Alkohol, facky a konkubína

Mata Hari na snímku z roku 1905 v pařížském nočním klubu.Když bylo Margarethě osmnáct, objevil se v jejím životě další starší muž. Odpověděla totiž na inzerát kapitána Rudolfa MacLeoda, důstojníka nizozemské armády, který prostřednictvím novin sháněl manželku. Slovo dalo slovo a v roce 1895 byla svatba.

Mezi novomanželi byl dvacetiletý věkový rozdíl. Nebylo to šťastné manželství, MacLeod se projevil jako alkoholik s násilnickými sklony, který svou mladou manželku napadal verbálně i fyzicky. Vyléval si na ní frustraci z toho, že mu nadřízení odpírají povýšení. Když si pro zpestření domácích postelových hrátek najal konkubínu, sbalila si Margaretha kufry a s oficírem jménem Van Rheede odjela do Indonésie.

Několik měsíců se pilně věnovala studiu indonéské kultury a v rámci svého "bádání" se připojila k tamní taneční skupině. V roce 1897 si zvolila umělecký pseudonym Mata Hari, což je indonéský výraz pro slunce, doslova "denní oko". Po čase se však na manželovo naléhání vrátila zpět k rodině.

Pokud Margaretha doufala, že se její muž pokusí spravit pochroumaný vztah, mýlila se. Jeho násilnické sklony nijak nepolevily, a manželství navíc dostalo další ránu: v roce 1899 se jejich děti nakazily zákeřnou nemocí. Dcera přežila, syn zemřel. Tragédie urychlila rozpad už tak chátrajícího vztahu.

Margaretha byla finančně na dně. Aby se uživila, dělala ledacos. Působila v pařížském cirkuse jako krasojezdkyně, občas sedávala malířům modelem, začala rovněž pracovat na své kariéře "exotické" tanečnice - pod jménem Mata Hari.

První vystoupení absolvovala v březnu roku 1905 v pařížském Musée Guimet a byla z toho senzace. Nedá se říct, že by tančila tak úchvatně, během celého večera údajně jen tápavě improvizovala, nicméně vzbudila mocný dojem. Předvedla se totiž v rafinovaném kostýmu, který více odhaloval, než zahaloval, na pódiu ji ozařovaly jen svíce. Když k tomu připočteme její vyzývavý temperament a to, čemu se později začalo říkat sex-appeal, je jasné, že mužské publikum šlo do kolen a druhý den se v Paříži nemluvilo téměř o ničem jiném.

Mata Hari se činila i jinak: stala se milenkou dobře zaopatřeného francouzského průmyslníka Émila Étienna Guimeta, rozšířila kolem sebe zmíněnou povídačku o javánské princezně a tiskem proběhlo mnoho snímků, které pánům zrychlovaly tep.

Lascivní, bohatá a důvěřivá

Sláva a věhlas Maty Hari rostly raketovou rychlostí, stejně rychle se vyrojily zástupy jejích imitátorek. A jak už to bývá, začaly se objevovat i pochybovačné hlasy, které poukazovaly na pramalou uměleckou hodnotu jejích vystoupení, jejichž obliba prý spočívala výhradně v lascivitě a exhibicionismu.Tanečnice byla roku 1917 zastřelena popravčí četou.

Ostatně její kariéra exotické tanečnice netrvala příliš dlouho, poslední vystoupení se odehrálo v březnu 1915. S tancem začala relativně pozdě, její půvaby se pozvolna vytrácely a začala přibírat na váze. Hlavu si tím příliš nelámala, protože se z ní záhy stala profitující kurtizána, v jejíž posteli se vystřídalo mnoho vysoce postavených mužů - důstojníků, politiků i obchodníků. Jak už bylo naznačeno, Mata Hari nebyla klasická kráska, ale vyzařovalo z ní cosi živočišného, čemuž nebylo obtížné podlehnout. Na druhé straně to prý byla naivní a důvěřivá osoba, kterou bylo možné snadno přemluvit téměř k čemukoli. Třeba i k práci ve výzvědné službě.

Zrádkyně, která neuměla říci ne

V roce 1914 zachvátil Evropu válečný konflikt, ale Nizozemsko si zachovalo neutralitu. Díky tomu nemusela Mata Hari slevovat ze svého dosavadního způsobu života. Mohla dále cestovat do zahraničí a udržovat vlivné známosti - třeba s německými důstojníky, kvůli čemuž se dostala do pozornosti německé tajné služby.

Sám říšský konzul jí nabídl pozici vyzvědačky. Souhlasila, i když si zřejmě příliš neuvědomovala, co přesně takový post obnáší. Když ji s podobným návrhem oslovila francouzská tajná služba, opět souhlasila. Zřejmě nebyla zvyklá říkat ne.

Jako vyzvědačka se příliš neosvědčila, údajně nebyla schopna ani jedné straně poskytnout užitečné informace. Vedle toho ji oba znepřátelené tábory právem podezíraly, že působí jako dvojitý agent, a byly tudíž krajně obezřetné.

Konec její dráhy špionky na sebe nenechal dlouho čekat. Počátkem roku 1917 zachytila francouzská tajná služba komunikaci mezi Berlínem a německou ambasádou v Madridu, kde se hovořilo o odměně pro agenta H-21, což mělo být krycí označení pro Matu Hari.

Pro kdysi zbožňovanou tanečnici přišli do hotelového pokoje na Champs-Élysées, kde toho času pobývala. Obvinili ji ze špionáže pro Německo, a jelikož byla situace na bojištích napjatá a Francie přišla o mnoho mužů, bylo v zájmu země ukázat, že se zrádci nemá slitování.

Soud se konal létě, s vyloučením veřejnosti. Nenašel se jediný přímý důkaz viny, nepočítáme-li za něj to, že v hotelovém pokoji vyšetřovatelé nalezli neviditelný inkoust, který Mata Hari označila jako součást svého make-upu. Ve svých výpovědích se však zamotávala, popírala již jednou vyřčené a celkově působila nedůvěryhodně.

Nevzdávala se, psala dopisy na nizozemský zastupitelský úřad: "Mezinárodní styky, které jsem udržovala, se týkaly výhradně mé práce tanečnice. Nebyla jsem špionkou, je strašné, že nemohu prokázat svou nevinu." Obhajoval ji zkušený právník Edouard Clunet. Jelikož ale nikdo neměl důkazy v její prospěch, byla v létě 1917 odsouzena za velezradu k trestu smrti, prý svým špehováním spoluzavinila smrt padesáti tisíc francouzských vojáků. Bylo jí jednačtyřicet let.

Nepomohly ani přímluvy jejích vlivných exmilenců a obdivovatelů, kteří pro ni žádali milost. V ranních hodinách 15. října 1917 byla předvedena před popravčí četu, pásku přes oči odmítla. Výstřely zazněly krátce po šesté, z dvanácti její tělo zasáhly dva, přičemž jen jeden byl smrtelný. Vojáci nejspíše záměrně mířili jinam.

O její tělo neprojevili zájem členové rodiny, bylo tudíž poskytnuto pro lékařské účely a nabalzamovanou hlavu získalo muzeum anatomie v Paříži. V roce 2000 však archiváři zjistili, že hlava ve sbírkách chybí. Mělo se za to, že zmizela počátkem roku 1954, kdy se muzeum stěhovalo. Ze záznamů navíc vyplynulo, že v roce 1918 tatáž instituce přijala i zbytek jejího těla, ani ten však nebylo možné nalézt.

Příběh Maty Hari je zkrátka plný tajemství, i proto nás nepřestává fascinovat. Přestože se v roce 1970 prokázalo, že opravdu působila jako německá vyzvědačka s krycím jménem H-21, veřejnost ji stále vnímá spíše jako ikonu, za jejíž předčasný tragický skon mohou hlavně vládní a vojenské intriky.

ČLÁNEK VYŠEL V JEDNOM Z MINULÝCH ČÍSEL ČASOPISU FAKTOR S.

Foto: ČTK

Redakce

- red -





Čtěte dále

Petra Hubačová.

Spojujeme malé podnikatele s velkými byznysovými hráči

První prostory sdílených kanceláří, tedy coworkingové centrum, byly otevřeny v San Francisku v roce 2005. V České republice se...

Logo Tesca.

Lepší životní prostředí. Tesco odstraní z obalů nerecyklovatelné plasty

Tesco v České republice oznámilo záměr snížit dopad obalů na životní prostředí. Maloobchodní prodejce chce zajistit, aby všechny...

Kniha Sochobásně v Síti.

Ivan Langer představí v Brně svou novou knihu "Sochobásně v Síti"

Ve středu 6. února proběhne od 17.00 v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný (Česká 13) autogramiáda k nové knize Ivana Langera...

Program Retail Summitu 2019 otevírá témata budoucnosti.

Program Retail Summitu 2019 otevírá témata budoucnosti

Retail Summit 2019, který se uskuteční v Praze 4. – 6. 2. 2019, se věnuje jak "věčným" otázkám úspěšného obchodování, tak řadě...

Miloš Zeman a Jaromír Soukup.

Týden s prezidentem: Exkluzivní vyjádření Zemana k hrozbě Huawei

Prezident České republiky Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s Jaromírem Soukupem poskytne exkluzivní vyjádření k bezpečnostním...

Logo Tesca.

Tesco rozdělí miliony na projekty pro neziskovky

Zájem neziskových a příspěvkových organizací o účast v grantovém programu společnosti Tesco - Vy rozhodujete, my pomáháme, roste....

Prestižní ocenění.

Penam je jedním z Ambasadorů kvality České republiky

Začátkem prosince společnost Penam získala 3. místo v prestižní soutěži Ambasador kvality České republiky. V obrovské konkurenci...

Česká jezdecká federace spolupracuje s firmou Hodinářství Bechyně, partnerem společnosti Longines.

Česká jezdecká federace spolupracuje s firmou Hodinářství Bechyně, partnerem společnosti Longines

Česká jezdecká federace na počátku roku 2018 uzavřela smlouvu o partnerství s renomovanou společností Hodinářství Bechyně, jedním...

Ilustrační foto.

Půjčka do pěti minut. Zonky významně zrychluje dodání peněz

Za tři roky od svého vzniku dokázala služba Zonky zaujmout 3 % trhu se spotřebitelskými půjčkami, během dvou až tří let chce...

Vítězem Best of realty 2018 se stal projekt Luka Living.

Vítězem Best of realty 2018 se stal projekt Luka Living

Na slavnostním galavečeru ve středu 14.11. byly v Kongresovém centru ČNB, vyhlášeny výsledky jubilejního 20. ročníku soutěže Best...

Ilustrační foto.

Firmy by neměly svým zaměstnancům lhát, říká expertka

Rozhovor s Magdalénou Chvalinovou, konzultantkou interní komunikace a lektorkou kurzu "Základy interní komunikace" ve společnosti...

Ilustrační foto.

Pouze třetina zaměstnanců dostává zpětnou vazbu

Hodnocení svého pracovního výkonu se dočká pouze 29 procent zaměstnanců. Naprostá většina manažerů se tomuto aktu vyhýbá....

Projekt Vizionáři 2018.

Projekt Vizionáři 2018 pomáhá uspět českým inovátorům na trhu

Projekt s osmiletou historií se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které...

Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu.

Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu

Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum vyhlásilo 13....

Jak v práci nebýt za každou cenu hodná holka.

Jak v práci nebýt za každou cenu hodná holka

Naštěstí už máme za sebou fázi, kdy někteří zaměstnavatelé či šéfové přistupovali k zaměstnancům jako k citrónu, který se vymačká...

Ilustrační foto.

Studenti často nemají ponětí, jak fungují sociální sítě

Studenti středních škol mají nedostačující znalosti nejen toho, jak fungují tradiční média, ale také sociální sítě a internetové...

Ilustrační foto.

Fotbal zdarma pořád existuje

Z kampaně na O2 TV lze nabýt dojmu, že mimo kanály modrého operátora už český fotbal sledovat nelze, natož zadarmo. Opak je...

Týden podle Jaromíra Soukupa

Šílené mistrovství v abstraktním slibování. Týden podle Jaromíra Soukupa

Oblíbený moderátor Jaromír Soukup si ve svém nedělním pořadu vzal na paškál všechny billboardy napříč republikou.

Ilustrační foto.

V akvaparcích narazíte na džungli i kouzelníky

Podle průzkumů tráví většina Čechů dovolenou v tuzemsku. Průměrné teploty navíc rok od roku stoupají. Odlivu návštěvníků se proto...

Vlastní prázdninové bydlení je sen mnoha mladých lidí.

Češi utíkají do přírody, chataření láká i mladé

V pátek odpoledne zabalit, naložit tašky do auta a opustit ruch města. Češi milují chataření a chalupaření. A nejde pouze o...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi