- red -
V průzkumech mezi spotřebiteli opakovaně zaznívá, že Češi se čím dál více zajímají o kvalitu a původ potravin a že jsou ochotni si za dobré jídlo připlatit. Potvrzuje to i rostoucí počet prodejen s exkluzivními potravinami. Jsou však jejich ceny odpovídající, nebo se jedná jen o pozlátko reklamy?
Pro někoho je exkluzivní potravina dobře vypěstovaná červená řepa, pro jiného zase drahé šampaňské. Obecně ale platí, že exkluzivní potraviny jsou takové, které jsou v obchodech buď obtížně sehnatelné, nebo drahé.
Trh s těmito potravinami je v České republice v porovnání se zahraničím výrazně menší. Přitom nejde jen o kupní sílu, ale i o základní potravinovou gramotnost, která je na západ od nás rozprostřena mezi všechny generace. Kdo u nás běžně připravuje jídlo z jedlých kaštanů, mochyně, dýně Hokkaidó, chřestu, divokých rajčat...? Zatím jen mladší generace, ale i zde je patrný jistý posun. Od vyloženě prémiových potravin, které byly dostupné jen pro určitou sortu lidí s vyššími příjmy, se kvalitní potraviny stávají pomalu součástí nákupu čím dál tím větší skupiny nakupujících. "Tato rostoucí kupní síla obyvatelstva je jedním z důvodů, proč se segment kvality v Česku zvyšuje. Tím druhým je skutečnost, že podíl nekvalitních potravin na trhu je opravdu velký, významně vyšší, než je běžné v jiných (i chudších) zemích Evropy. To je alarmující, protože následky tohoto stavu mohou být významné, což vyvolává zvýšenou pozornost u všech, kteří jsou do této problematiky zasvěceni, a proto se 'osvětě' o zdravé výživě a kvalitních potravinách věnuje tolik prostoru," řekl Faktoru S Dušan Mrozek, majitel Delmartu, pražského supermarketu farmářských a výběrových potravin.
Rostoucí nabídka kvalitních potravin na trhu postupně přispívá k tomu, že spotřebitelé se lépe orientují v tom, co je skutečně kvalitní a co se jen jako kvalita tváří. "Je smutné, že jsou v České republice za prémiové označované potraviny, které obsahují jen to, co by prostě měly obsahovat. Šunky z masa, chleby z kvásku," posteskl si Faktoru S David Kukla, zakladatel společnosti Sklizeno, jež provozuje síť farmářských prodejen.
Nadějněji ale hodnotí situaci Petr Borkovec, zakladatel prodejen, bister a internetového obchodu My Food: "Mění se kupní síla a myslím si, že se mění i ta gramotnost, a náš trh poroste s těmito veličinami. A protože je menší a má kam růst, tak poroste výrazně rychleji než na Západě."
DELMART
Tuto šanci vycítili i manažeři některých nadnárodních řetězců. Odešli z korporace a založili si vlastní firmy. To je případ i výše zmíněného Dušana Mrozka a společnosti Delmart. Jeho prodejna nabízí pětinu sortimentu pod vlastní privátní značkou, mimo jiné i pečivo z vlastní pekárny či maso a uzeniny podle vlastních receptur. Součástí první prodejny je i bistro s kavárnou, jehož tržby se na celkových podílejí třiceti procenty. Letos na podzim má Mrozek v plánu otevřít další pobočku - po Praze 5 a Čestlicích zkusí prorazit v Praze 1. Dosavadní investice dosáhly desítek milionů korun a do zisku se chce společnost dostat do dvou let.
Bývalý předseda představenstva tuzemské pobočky Marks & Spencer a velký odpůrce nekvalitních potravin si stojí za tím, že potraviny v Delmartu nejsou vzhledem k jejich obsahu drahé. "Poměr ceny a kvality je u nás pro zákazníka výhodnější. Když koupíte kilo šunky, v níž máte 50 procent masa, za sto korun, tak je to dražší než kilo šunky s 95 procenty masa za 180 korun. Počet zákazníků, kteří již uvažují racionálně, roste velmi rychle," nechal se slyšet pro Faktor S.
MY FOOD & WINE FOOD
Milionář toužící uspět, Petr Borkovec, spoluzakladatel a třetinový majitel finančně poradenské firmy Partners, chce uspět tam, kde si v roce 2014 vylámal zuby Julius Meinl se svou pražskou prodejnou poblíž Václavského náměstí. Luxusní delikatesy skončily kvůli nezájmu zákazníků. Firma My Food, do níž Borkovec investoval desítky milionů korun, se chce konceptem co nejvíce přiblížit zahraničním řetězcům typu Whole Foods a Eataly, nabízí prodej poctivých potravin za dostupnou cenu v kamenných prodejnách doplněný o on-line nákupy a bistra.
Začínal v Brně, loni expandoval do Prahy a postupně plánuje zřídit pobočky ve všech krajských městech. Firma vlastní také velký sklad, kuchyni, "těstovinárnu", pekárnu a řeznictví s prostory na bourání a zrání masa. "Nyní máme za sebou pět let existence neustálého růstu sítě i počtu zákazníků, takže už teď určitě můžu říct, že jako Julius Meinl nedopadneme. Ten vsázel na prémiovost a opulentní luxus za nesmyslné ceny stejně jako doma v Rakousku. My vsázíme na obyčejné potraviny každodenní spotřeby, které jsou 'jen' kvalitní a dostupné násobně více lidem. Naší vizí je nejen prodávat zdravé, kvalitní a inovativní potraviny, ale především umožnit jejich dostupnost běžným lidem. Ze zájmu o My Food je zjevné, že kvalitní potraviny mají na trhu své místo a že tento segment bude nadále růst, a díky tomu bude růst počet výrobců, kteří budou moci úspěšně na trhu fungovat. A věřím, že i díky všem těmto aktivitám bude možné prodávat za stále lepší reálné ceny, aniž by se jakkoliv snížila kvalita potravin. A prostor pro toto zefektivnění je obrovský," vysvětluje Petr Borkovec.
Dalšími průkopníky v oboru kvalitnějších potravin jsou například Wine Food Market, který ve čtyřech pobočkách (Smíchov, Dejvice, Hostivař, Průhonice) nabízí italské delikatesy, jež odebírá čerstvé z rodinných farem a statků. Prodejny jsou kombinované s bistry, kde si hosté mohou po nákupu nebo před ním dopřát občerstvení ze surovin, které si kupují.
PRÉMIOVÉ ŘADY SUPERMARKETŮ
Oblibu Čechů nakupovat ve specializovaných prodejnách potvrdila letošní studie společnosti GfK Shopping Monitor. Dle ní až 70 procent české populace nakupuje právě v nich.
Studie také prokázala, že téměř polovina (48 %) českých domácností preferuje pro své nákupy hypermarkety. I ty si ovšem v posledních letech uvědomily, že návrat ke kvalitě je výhodným trendem, a přišly na trh s exkluzivními privátními značkami. Téměř všechny rozšiřují portfolia o prémiové produkty, biovýrobky či potraviny vhodné pro lidi trpící intolerancí nebo alergií na lepek či laktózu.
"Prémiové řady se nedají hodnotit jako celek, u každého prodejce je kvalita jiná, ale nemám pocit, že by měly jakkoliv zamíchat s trhem kvalitních potravin, spíše dávají neopatrnému zákazníkovi dojem, že si kupuje luxusnější produkt za dobré peníze, což je většinou nesmysl," řekl na adresu supermarketů Borovec.
Na pultech Lidlu tak můžete nalézt značku Deluxe. "Tato značka zahrnuje různorodý sortiment lahůdek a delikates, které ve stálém sortimentu nenabízíme. Obsahuje například čokoládové zboží, dezerty, paštiky, sýry, masné výrobky, likéry apod. Nabídka v této prémiové řadě je časově omezená, zařazujeme ji aktuálně vždy po několik týdnu před Vánocemi a před Velikonocemi," řekla Faktoru S tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá.
Tesco se zase pyšní svým labelem Tesco Finest, který skýtá 300 výrobků prémiové kvality. Každý samostatný produkt má prý garantovaný původ surovin a jedinečnou originální recepturu. Mezi produkty této řady patří čokolády, káva, sýry a džemy. Oblíbená jsou pak Tesco Finest vína.
Žádané jsou rovněž produkty prémiové značky Exquisit, kterou společnost Kaufland zavedla v listopadu loňského roku. Dle mluvčího společnosti Michaela Šperla: "Experti společnosti Kaufland vytvořili devět produktových řad výrobků. Inspirovali se vyhlášenými specialitami ze zemí, jako je například Francie, Itálie, Švýcarsko, Belgie či Rakousko. Všechny produkty značky Exquisit splňují nejvybranější chuťové nároky a nejpřísnější požadavky na kvalitu. Zároveň přinášejí pocit luxusu do každodenního vaření."
Z prémiových produktů zákazníci vyhledávají vedle zahraničních delikates i čerstvé produkty, a tak i řada Albert Excellent zaznamenala u zákazníků úspěch. Ti oceňují zejména nabídku za studena listovaných fresh džusů, smoothies a zeleninových šťáv. Dalším trendem v oblasti privátních značek představuje nabídka, která jde vstříc speciální výživě, ať už se jedná o veganské a vegetariánské produkty, či výrobky bezlepkové a bezlaktózové. Takovou nabídku mohou zákazníci najít v řadách Albert Free From a Albert Veggie.
Speciality a lahůdky za příznivé ceny nabízí pod značkou Selection svým zákazníkům v adventním a vánočním období i Penny Market. Jejich aktuální řada obsahuje téměř 60 produktů, které zahrnují například peruánskou zrnkovou kávu v soudku, lanýžové pralinky, fondue omáčky, gurmánské salámy, omáčky nebo těstoviny.
Na prémiové privátní značky sázejí i obchody Billa se svou řadou Premium. "Nabídka prémiových produktů začíná v oddělení ovoce a zeleniny, následuje široký výběr pochutin. Nechybí ani divoká rýže, extra panenský olivový olej, krevety, sušená šunka, tuňákové filety, polosušená rajčata a mnoho dalšího," řekla Faktoru S Lucie Borovičková, tisková mluvčí skupiny Rewe Group.
Foto: Profimedia
Do čtvrtečního Duelu Jaromíra Soukupa speciál dorazí dnes exkluzivní hosté: francouzská poslankyně Evropského parlamentu a...
Nenechte si ujít dnešní MOJE ZPRÁVY s moderátorem Jaromírem Soukupem. Tentokrát bude na tapetě generální ředitel České televize...
Nejstarší česká automobilka Tatra Trucks se právem řadí k rodinnému stříbru českého průmyslu
Online služba Zonky půjčila od svého vzniku v roce 2015 už přes 6 miliard korun. Zákazníci si mohou půjčit 20 000 - 750 000 Kč až...
Běh vstupuje do své nové éry. V rámci adidas Recode Running Festivalu, který se uskuteční v celkem 25 městech po celém světě,...
Obliba moderních technologií u české veřejnosti stoupá; zatímco v roce 2010 mělo přístup k internetu jen něco málo přes polovinu...
Nadace The Kellner Family Foundation pro studenty univerzit má uzávěrku už 30. dubna
Ušetří sto tisíc na provizi, ale nemovitost prodají výrazně pod cenou. Nechuť platit realitním kancelářím podíl za...
V březnu letošního roku proběhne vyhlášení prvního ročníku Zonky Innovation Awards. Zonky společně s uživateli ocení platformy...
Britský časopis What Car? vyhlásil anketu, v níž přes 18 tisíc lidí oceňovalo spolehlivost svých rodinných vozů. Výsledky pak...
Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížila o 1,7 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles za téměř tři...
Lidé si prostřednictvím platformy Zonky loni půjčili 3,2 miliardy korun, což je proti předchozímu roku nárůst o sto procent....
Ke dni k poslednímu dni roku 2018 opouští Vít Rozsypal pozici člena představenstva České podnikatelské pojišťovny. Novým členem...
Vánoce se nevyhnutelně blíží. Pro mnohé domácnosti se svátky, které jsou jinak také nazývány jako svátky klidu a míru, rovnají...
Společnost i legislativa v mnoha zemích jsou ke konopí čím dál přívětivější, což se projevuje i v obchodních kruzích. Použití...
K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém Asekol rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější...
V 17. ročníku soutěže Banka roku 2018 získal titul Pojišťovák roku předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP)...
Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v říjnu zrychlily růst na 2,2 procenta ze zářijových 2,1 procenta. Uvedl to...
Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně...
Při odchodu na oběd čipem ohlásíte přestávku v práci a informace míří rovnou do docházkového systému zaměstnavatele. V restauraci...