S veřejným dluhem se dá docela dobře žít. Ukazují to vyspělé země jako USA nebo Japonsko. I tam přesahuje veřejný dluh sto procent ročního HDP. Celkem je takových zemí dvanáct. Česká republika mezi nejzadluženější zatím nepatří.
Pět nejzadluženějších států světa:
5. PORTUGALSKO
Populace: 10,4 milionu
HDP na osobu: 19 122 USD
Podíl na světovém HDP: 0,26 %
Je závislé na vývoji zahraniční poptávky. I proto se dnes snaží investovat do železnic a znalostní ekonomiky. Výdaje státního rozpočtu se v posledních pěti letech pohybovaly okolo 50 miliard eur ročně a rozpočtový schodek dosahoval průměrně pěti procent HDP. Portugalské ekonomice musela přednedávnem pomoci Evropská unie. Země patří mezi ty, které finanční podpora zachránila. Přestože sama vystoupila z podpůrného programu EU, nadále bojuje s pomalým ekonomickým zotavením.
Veřejný dluh k HDP: 128,8 %
4. ITÁLIE
Populace: 60,8 milionu
HDP na osobu: 29 867 USD
Podíl na světovém HDP: 1,91 %
Má rozvinutou infrastrukturu i optimální velikost trhu, obojí nad průměrem OECD. Veřejné zadlužení v poměru k HDP je druhé největší v eurozóně. Ve velkých problémech jsou navíc tamní banky, včetně nejstaršího finančního domu Banca Monte dei Paschi di Siena. Ten nedávno neprošel zátěžovými testy ECB. Země Apeninského poloostrova hospodářsky stagnuje, což je vidět i na její slábnoucí exportní aktivitě. Vláda Mattea Renziho se soustřeďuje především na snížení nezaměstnanosti pod deset procent. Vyrovnaný rozpočet je zatím v nedohlednu, veřejný dluh k HDP kulminoval údajně letos a do roku 2019 má klesnout na 120 procent HDP. V tomtéž roce Italové očekávají také vyrovnaný rozpočet.
Veřejný dluh k HDP: 132,6 %
3. LIBANON
Populace: 4,6 milionu
HDP na osobu: 11 237 USD
Podíl na světovém HDP: 0,07 %
Zemi se před občanskou válkou přezdívalo "středomořské Švýcarsko". Pak ale vypukla občanská válka, která trvala patnáct let až do roku 1990, kdy se dostal k moci Rafík Harírí. Dalších patnáct let se pokoušel o ekonomickou obnovu, v roce 2005 podlehl atentátu. Přes vysoké zadlužení si dnes Libanon udržuje stabilní růst HDP okolo čtyř procent ročně a patří k těm bohatším v regionu. Ovšem s vysokou příjmovou nerovností. Osm procent obyvatel žije v extrémní chudobě.
Veřejný dluh k HDP: 139,1 %
2. ŘECKO
Populace: 10,8 milionu
HDP na osobu: 18 064 USD
Podíl na světovém HDP: 0,25 %
Stále čelí následkům finanční a dluhové krize, která zemi zachvátila v roce 2010. Má potíže finančního rázu, vedle politické nestability ekonomiku nejvíce ohrožují úroveň daní, přebujelá byrokracie a přístup k financování. A tak zatímco země konkuruje v první padesátce vzděláním i technologickou připraveností, makroekonomické ukazatele ji drží u dna žebříčku. Řekové si svou nynější nálepku líných pijáků uza vysluhují od poloviny devadesátých let, kdy nadměrné výdaje vlády měly zemi připravit na vstup do eurozóny a také na olympijské hry v Aténách. Veřejné zadlužení v roce 2009, kdy Eurostat odhalil podvody, dosahovalo 126,8 procenta.
Veřejný dluh k HDP: 178,4 %
1. JAPONSKO
Populace: 126,9 milionu
HDP na osobu: 32 485 USD
Podíl na světovém HDP: 4,25 %
Stát s relativně největším veřejným dluhem na světě. Pokud by ho Japonci měli uhradit, museli by na to pracovat skoro 2,5 roku. Země vycházejícího slunce se již více než dvě desetiletí neúspěšně pere s hospodářskou stagnací a deflačními tlaky. Nepomáhá uvolněná rozpočtová ani měnová politika. Bývalý asijský tygr je unavený a stárne. Mladá generace už není tak pracovitá jako v 50. a 60. letech, kdy japonské hospodářství rostlo i více než desetiprocentním tempem za rok. Má se ale stále čím chlubit. Japonci téměř neznají korupci a disponují jedním z nejvyspělejších zdravotnických a vzdělávacích systémů na světě. Dožívají se v průměru 83,7 roku.
Veřejný dluh k HDP: 248,1 %
DALŠÍ POŘADÍ:
6. JAMAJKA
Populace: 2,8 milionu
HDP na osobu: 4948 USD
Podíl na světovém HDP: 0,02 %
Lehkoatletická velmoc je ekonomickým trpaslíkem. Až do 90. let ji trápila vysoká inflace. Všemožné státní růstové strategie nezabraly. Dnes země spoléhá na hornictví a turistický ruch. Dvě třetiny z milionu každoročních návštěvníků jsou z USA. Přibývá i Američanů, kteří se na Jamajce usazují trvale. Produkce cukru a banánů byla do značné míry nahrazena těžbou bauxitu. Karibský ostrov je zmítán vysokou nezaměstnaností a kriminalitou.
Veřejný dluh k HDP: 124,3 %
7. KAPVERDY
Populace: 500 tisíc
HDP na osobu: 3038 USD
Podíl na světovém HDP: méně než 0,01 %
Bývalá portugalská kolonie na západním pobřeží Afriky je jedním z nejmenších státečků světa. Nezávislosti si užívá teprve 40 let, ale v zadluženosti už to stačila dotáhnout do první desítky. Může za to zastaralá struktura ostrovní ekonomiky. Absence přírodního bohatství nutí lidi k výhradní orientaci na zemědělství a rybolov. Využívají k tomu pětinu ostrovních ploch. Země přesto dováží 90 procent potravin a prakticky 100 procent všeho ostatního. Přežívá díky štědré zahraničí pomoci. Jedné z nejvyšších humanitárních podpor na obyvatele se těší díky rozvinuté demokracii a dodržování lidských práv.
Veřejný dluh k HDP: 119,3 %
8. BHÚTÁN
Populace: 800 tisíc
HDP na osobu: 2843 USD
Podíl na světovém HDP: 0,01 %
Další zadlužený trpaslík. Země, kde si nesmíte zapálit, rostla v poslední dekádě i dvoucifernými tempy. Přesto bylo lákadlo zadlužení vyšší. Více než polovina Bhútánců pracuje v zemědělství. Dvě třetiny exportu přirozeně míří do Indie, včetně hlavního vývozního artiklu - elektřiny z hydroelektráren. Zbylá třetina putuje do Hongkongu. Zajímavý přístup má Bhútán k příjezdovému turistickému ruchu. Za každý den strávený na jeho území musejí cizinci zaplatit 250 dolarů.
Veřejný dluh k HDP: 115,7 %
9. KYPR
Populace: 900 tisíc
HDP na osobu: 22 587 USD
Podíl na světovém HDP: 0,03 %
Dlouhá desetiletí představuje atraktivní daňový ráj, který tak trochu je a zároveň není v Evropě. V roce 2011 však i na něj dolehly následky světové finanční a řecké dluhové krize. Na jaře 2013 zavřel Kypr na dvanáct dní všechny bankovní domy. Kyperská vláda si od Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu půjčila deset miliard eur a pustila se do restrukturalizace hospodářství. Čerpání zastavila v březnu letošního roku a z deseti miliard využila jen sedm a čtvrt. Propady HDP až o pětinu už jsou zřejmě minulostí. Přesto bude dohled Evropského stabilizačního mechanismu pokračovat, dokud Kypr nesplatí alespoň tři čtvrtiny svých závazků.
Veřejný dluh k HDP: 108,7 %
Česká republika
Populace: 10,5 milionu
HDP na osobu: 17 257 USD
Podíl na světovém HDP: 0,29 %
Naše ekonomika prošla finanční krizí s minimální ztrátou. Obrovské rozpočtové schodky se podařilo dostat pod kontrolu, takže se na růstu veřejného zadlužení projevily jen nepatrně. Země má po dvaceti letech přebytek státního rozpočtu, HDP roste, a tak relativní zadlužení klesá. Co do jeho výše je Česká republika 55. nejlepší zemí světa, je dokonce o deset míst před Švýcarskem a jedenáct před Dánskem. V příštích letech si zřejmě ještě o něco polepší.
Veřejný dluh k HDP: 40,9 %
10. BELGIE
Populace: 11,3 milionu
HDP na osobu: 40 106 USD
Podíl na světovém HDP: 0,43 %
Rozpočtový schodek se daří snižovat, i když velmi pomalu. Belgie přitom ostatním zemím už jednou ukázala, že razantní snížení veřejného dluhu je možné. Když začalo její zadlužení neúměrně stoupat na počátku 90. let, přijala nápravná opatření. Dluh kulminoval v roce 1993 na 134 procentech HDP. Do roku 2007 se podařilo stlačit ho na pouhých 84 procent. Za novým růstem přes hranici sta procent stála tak jako u jiných zemí bankovní krize a náklady na sanace tamních finančních ústavů.
Veřejný dluh k HDP: 106,3 %
11. USA
Populace: 321,6 milionu
HDP na osobu: 55 805 USD
Podíl na světovém HDP: 15,81 %
Krize nekrize, druhá největší světová ekonomika roste už sedmý rok. V loňském roce vytvořila tři miliony nových pracovních míst. Proč tedy Spojené státy tolik dluží? Prvním důvodem jsou opět náklady na řešení finanční krize, značné deficity ale rostoucí ekonomika dokáže snižovat. Tikající bombou je ovšem stárnoucí společnost, už dnes dosahují mandatorní výdaje 60-65 procent z rozpočtu a většina míří na důchody a do zdravotnictví. Federální rozpočet navíc zatěžují i náklady na obranu, které každoročně vévodí jeho nemandatorní části.
Veřejný dluh k HDP: 105,8 %
12. BARBADOS
Populace: 300 tisíc
HDP na osobu: 15 773 USD
Podíl na světovém HDP: méně než 0,01 %
Tropický ostrov patří k nejbohatším a nejvyspělejším zemím karibské oblasti. Ekonomika daňového ráje ale špatně nese úsporná opatření, která Barbados musel zavést po krizi v roce 2008.
Veřejný dluh k HDP: 103 %
Česká republika |
Populace: 10,5 milionu HDP na osobu: 17 257 USD Podíl na světovém HDP: 0,29 % Naše ekonomika prošla finanční krizí s minimální ztrátou. Obrovské rozpočtové schodky se podařilo dostat pod kontrolu, takže se na růstu veřejného zadlužení projevily jen nepatrně. Země má po dvaceti letech přebytek státního rozpočtu, HDP roste, a tak relativní zadlužení klesá. Co do jeho výše je Česká republika 55. nejlepší zemí světa, je dokonce o deset míst před Švýcarskem a jedenáct před Dánskem. V příštích letech si zřejmě ještě o něco polepší. |
Do čtvrtečního Duelu Jaromíra Soukupa speciál dorazí dnes exkluzivní hosté: francouzská poslankyně Evropského parlamentu a...
Nenechte si ujít dnešní MOJE ZPRÁVY s moderátorem Jaromírem Soukupem. Tentokrát bude na tapetě generální ředitel České televize...
Nejstarší česká automobilka Tatra Trucks se právem řadí k rodinnému stříbru českého průmyslu
Online služba Zonky půjčila od svého vzniku v roce 2015 už přes 6 miliard korun. Zákazníci si mohou půjčit 20 000 - 750 000 Kč až...
Běh vstupuje do své nové éry. V rámci adidas Recode Running Festivalu, který se uskuteční v celkem 25 městech po celém světě,...
Obliba moderních technologií u české veřejnosti stoupá; zatímco v roce 2010 mělo přístup k internetu jen něco málo přes polovinu...
Nadace The Kellner Family Foundation pro studenty univerzit má uzávěrku už 30. dubna
Ušetří sto tisíc na provizi, ale nemovitost prodají výrazně pod cenou. Nechuť platit realitním kancelářím podíl za...
V březnu letošního roku proběhne vyhlášení prvního ročníku Zonky Innovation Awards. Zonky společně s uživateli ocení platformy...
Britský časopis What Car? vyhlásil anketu, v níž přes 18 tisíc lidí oceňovalo spolehlivost svých rodinných vozů. Výsledky pak...
Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížila o 1,7 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles za téměř tři...
Lidé si prostřednictvím platformy Zonky loni půjčili 3,2 miliardy korun, což je proti předchozímu roku nárůst o sto procent....
Ke dni k poslednímu dni roku 2018 opouští Vít Rozsypal pozici člena představenstva České podnikatelské pojišťovny. Novým členem...
Vánoce se nevyhnutelně blíží. Pro mnohé domácnosti se svátky, které jsou jinak také nazývány jako svátky klidu a míru, rovnají...
Společnost i legislativa v mnoha zemích jsou ke konopí čím dál přívětivější, což se projevuje i v obchodních kruzích. Použití...
K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém Asekol rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější...
V 17. ročníku soutěže Banka roku 2018 získal titul Pojišťovák roku předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP)...
Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v říjnu zrychlily růst na 2,2 procenta ze zářijových 2,1 procenta. Uvedl to...
Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně...
Při odchodu na oběd čipem ohlásíte přestávku v práci a informace míří rovnou do docházkového systému zaměstnavatele. V restauraci...