Hurááá za hranice! Internetové obchody z Česka rostou

České firmy rozšiřují obchodní aktivity za hranice (ilustrační foto).

Počet českých firem rozšiřujících své obchodní aktivity do zahraničí roste. Internetové obchody Bonami a Parfums.cz (nyní nově Notino) či kulturní portál GoOut.cz jsou jen jedny z mnoha. Podle expertů z Cyrrus mají být naši investoři v roce 2017 ještě aktivnější.

Cílem většiny firem je v co nejkratším časovém horizontu dosáhnout co největšího zisku. Aby rostl jejich obrat, investují do marketingu a snaží se udržet co nejnižší náklady. Ale i když to dělají dobře, po určité době přináší každá další investice menší a menší zisk.

V tuto chvíli může být efektivnějším řešením podívat se za hranice a vložit úsilí a peníze do expanze na cizích trzích. V posledních letech se mnoho českých firem, menších i větších, právě touto cestou vydalo. Rozdíl je "jen" v tom, že velké firmy se mohou často spolehnout na podporu ze strany vlády a její ekonomické diplomacie, zatímco malé na tento přepych musejí zapomenout. Téměř vše si zařizují samy.

Vedle strojírenství, v němž se pyšníme velmi dlouhou historií úspěšného rozvoje a velký počet firem se z tohoto oboru pohybuje právě na zahraničních trzích, je Česká republika známa i svými IT specialisty, kteří se bez větších obtíží dokážou prosadit i mezi světovou konkurencí.

"V této oblasti vidím největší potenciál rozvoje. Technologické firmy mohou navíc oproti těm strojírenským poměrně snadno expandovat na zahraniční trhy, kde je o jejich software obzvláště v oblasti cybersecurity nebývalý zájem," řekl Faktoru S Jiří Šimara, analytik ze společnosti Cyrrus.

Co trh, to unikát

Každý trh je však specifický - a to jak skladbou prodávaných produktů, tak zákaznickými potřebami nebo chováním. V Česku a na Slovensku se e-shopy neobejdou bez výdejních míst, v Itálii naopak nenajdete jediného internetového prodejce, který by výdejní místa měl, a zákazníci to ani nevyžadují.

Zákazníci v německy mluvících zemích nakupují neobvykle více v neděli, naopak v jižních státech si nákupy nechávají na pracovní dny. To potvrzují i zakladatel Notina (Parfums.cz) Michal Zámec a marketingový ředitel firmy Radek Ondrášík. "Jednoznačně nejtěžší bylo prorazit ve Spojených státech. Je to trh, který funguje velmi odlišně. Zákazníci jsou zvyklí na jiný styl komunikace, reagují na jiné podněty a řeší jiné věci než zákazníci v Evropě," řekli Faktoru S.

I největší e-shop s kontaktními čočkami v Česku - firma Vašečočky.cz, působící celkem ve 14 evropských zemích, se potýká s rozdílností zahraničních trhů, a to i přesto, že na zákazníky v zahraničí působí stejnou strategií jako na ty české. "Momentálně je to pro nás nejvíce obtížné v zemích, jež jsme otevřeli v loňském roce, tedy v Rumunsku a Bulharsku. Je to dáno primárně tím, že se jedná o trhy, kde ještě není zcela obvyklé nakupovat kontaktní čočky on-line a e-commerce je tam stále relativně v plenkách. Navíc jsme na daných trzích docela krátce. Nejtěžší je však bezesporu Francie. Z hlediska počtu obyvatel a trhu s čočkami patří mezi hlavní země Evropy, a tak by se dalo očekávat, že prodávat čočky tam bude snadné. Nicméně reklama ve Francii je drahá a příležitosti v on-line marketingu omezené. Lokální firmy si navíc vydobyly pozici, která se těžko ohrožuje," postěžoval si Faktoru S marketingový ředitel Vašečočky.cz Tomáš Bártek.

Zaostalost rumunského internetového obchodu potvrzuje i David Šiška, ředitel e-shopu s nábytkem a bytovými doplňky Bonami, jenž se také rozhodl pro vstup na tento trh: "Souhlasím, že rumunský internetový trh není tolik rozvinutý. Přesto má ohromný potenciál jak díky počtu obyvatel a rychlosti růstu, tak vzhledem k tomu, že si místní zákazníci potrpí na značkové zboží." Základ nabídky e-shopu má být stejný jako v ČR, ale částečně ji chce společnost přizpůsobovat vkusu rumunských zákazníků. Díky této obchodní strategii čekalo na spuštění rumunského Bonami přes 100 tisíc předregistrovaných zákazníků.
V následujícím roce plánuje do Rumunska expandovat i Fruitisimo - síť 54 ovocných barů působících v ČR, na Slovensku a nově také v Maďarsku. Založili ji spolužáci z pražské Vysoké školy ekonomické Jan Hummel a Tomáš Lichtenberg. Náklady na zřízení jedné pobočky se pohybují kolem milionu korun a vždy do ní putuje vyškolený personál z Česka, který má novým zaměstnancům "vštípit" firemní kulturu.

Poláci, těšte se!

I když je hned "za rohem", je jedním z nejodlišnějších trhů a dle obchodníků i nejnáročnějších. Polsko. Nedávno na něj vstoupil kulturní portál GoOut.cz, jenž funguje jako prodejce vstupenek a zároveň nabízí kompletní přehled kulturních akcí. Do 12 měsíců zde firma očekává srovnatelné prodeje jako v Čechách, přičemž měsíční náklady se pro Polsko pohybují okolo 250 tisíc korun.

Jejich strategií je soustředit se na velká města a vysoký počet kulturních akcí v nich. Podle Vojtěcha Otevřela, spoluzakladatele projektu, má společnost unikátní know-how pro efektivní zpracování velkého objemu informací, a tak může hned od začátku spustit GoOut ve čtyřech polských městech najednou. "Čech i Polák se tak již nyní ve svém jazyce může podívat na kulturu v obou zemích, to je něco, co žádná konkurence nenabízí - a i proto si v Polsku věříme. Navíc se nám líbí, že přispějeme k většímu propojení obou zemí - je totiž zajímavé, že ačkoli Češi se o Polsko zase tolik nezajímají, pravý opak platí pro Poláky. Mnozí do Čech pravidelně jezdí a mají dobré povědomí o české kultuře a právě pro tyto lidi je GoOut velkým přínosem," řekl Faktoru S Vojtěch Otevřel.

E-shopy jdou v druhé vlně

V České republice je sedm milionů uživatelů internetu. E-shop, který prodává pouze u nás, má v tedy lepším případě šest milionů potenciálních klientů nakupujících na internetu. Pokud by však rozšířil své aktivity jen do německy mluvících zemí, navýšil by jejich počet o dalších 64 milionů. Matematika je v tomto případě nemilosrdná, a tak jsou cíle některých e-shopů opravdu nemalé. "Naší vizí je kulturní přehled s nákupem vstupenek pro celou Evropu - jak já rád říkám, GoOut vnímáme jako takový Uber pro kulturu, kdy si zákazník může otevřít aplikaci, vybrat si akci a koupit na ni lístek, ať už je v Praze, Wroclavi, nebo Milánu. Další země jsou tedy jednoznačně v plánu," dodal Otevřel.

Vizi neustálého rozšiřování mají i firmy, jež nejsou v zahraničí žádnými nováčky. "Vždy chceme patřit k největším hráčům na daném trhu. Evropský trh už máme poměrně dobře ‚obsazený', v úvahu přichází ještě země Beneluxu. Některé expanze jsme však museli bohužel odložit, i když jsme měli vše připraveno. Řeč je o Ukrajině a její nestabilní politické situaci," dodal Bártek za Vašečočky.cz. Další plány expanze potvrzuje i Ondrášík z Notina, které působí již na čtrnácti trzích, včetně USA, Velké Británie, Německa či Španělska. "Nemáme mnoho pravidel, ale mezi ta, co máme, patří, že předem nové trhy nezveřejňujeme. Každopádně rozhodně půjde o evropské lokality. Cíle máme vždy postupné. Prvním je dosáhnout černých čísel a poté si budovat silný tržní podíl."

Východ je nám zatím vzdálen

Řada českých společností sní také o expanzi v Asii. Počet těch, jež se na exotických trzích spálily a přišly tu o miliony korun, ale spíš roste. To potvrzuje i analytik Šimara: "Myslím, že české firmy jsou už na takové úrovni, že mohou směle konkurovat i těm na západ od našich hranic. Mnohem větší rizika jim hrozí v rozvojových zemích a obzvláště pak tam, kde je nestabilní politická situace. Země jihovýchodní Asie či subsaharské Afriky sice mohou vypadat z pohledu potenciálního růstu velmi lákavě, nicméně velmi rychle se zde může změnit vládní politika v přístupu k zahraničním firmám."

Foto: ČTK

Redakce

- red -





Čtěte dále

Jaromír Soukup.

Duel Jaromíra Soukupa speciál: Le Penová, Wilders a Okamura

Do čtvrtečního Duelu Jaromíra Soukupa speciál dorazí dnes exkluzivní hosté: francouzská poslankyně Evropského parlamentu a...

MOJE ZPRÁVY tentokrát o České televizi.

MOJE ZPRÁVY tentokrát o České televizi

Nenechte si ujít dnešní MOJE ZPRÁVY s moderátorem Jaromírem Soukupem. Tentokrát bude na tapetě generální ředitel České televize...

Tatra 100 let.

Kopřivnická automobilka slaví 100 let světoznámé značky Tatra

Nejstarší česká automobilka Tatra Trucks se právem řadí k rodinnému stříbru českého průmyslu

Ilustrační foto.

Zonky snižuje úrok u půjček na 2,99 %

Online služba Zonky půjčila od svého vzniku v roce 2015 už přes 6 miliard korun. Zákazníci si mohou půjčit 20 000 - 750 000 Kč až...

Ilustrační foto.

Začíná nová éra běhu! Poznejte ji při běžeckém festivalu

Běh vstupuje do své nové éry. V rámci adidas Recode Running Festivalu, který se uskuteční v celkem 25 městech po celém světě,...

Ilustrační foto.

Češi vybrali nejoblíbenější technologie

Obliba moderních technologií u české veřejnosti stoupá; zatímco v roce 2010 mělo přístup k internetu jen něco málo přes polovinu...

Ilustrační foto.

Grantové řízení Nadace The Kellner Family Foundation pro studenty univerzit má uzávěrku

Nadace The Kellner Family Foundation pro studenty univerzit má uzávěrku už 30. dubna

Ilustrační foto.

Při prodeji nemovitosti přicházejí o miliony kvůli neochotě platit provizi

Ušetří sto tisíc na provizi, ale nemovitost prodají výrazně pod cenou. Nechuť platit realitním kancelářím podíl za...

Snímek ze zahájení prvního ročníku Zonky Innovation Awards.

Češi si technologiemi usnadňují život. Ty nejlepší od nich získají ocenění

V březnu letošního roku proběhne vyhlášení prvního ročníku Zonky Innovation Awards. Zonky společně s uživateli ocení platformy...

Hyundai i30.

Nejspolehlivějším rodinným vozem za rok 2018 je Hyundai i30 z Nošovic

Britský časopis What Car? vyhlásil anketu, v níž přes 18 tisíc lidí oceňovalo spolehlivost svých rodinných vozů. Výsledky pak...

Vlajka EU (ilustrační foto).

Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala nejprudší pokles za téměř tři roky

Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížila o 1,7 procenta. Zaznamenala tak nejprudší pokles za téměř tři...

Generální ředitel Zonky Pavel Novák.

Lidé si přes Zonky půjčili 3,2 miliardy, meziročně o sto procent více

Lidé si prostřednictvím platformy Zonky loni půjčili 3,2 miliardy korun, což je proti předchozímu roku nárůst o sto procent....

Ilustrační foto.

ČPP s rokem 2019 změní složení představenstva

Ke dni k poslednímu dni roku 2018 opouští Vít Rozsypal pozici člena představenstva České podnikatelské pojišťovny. Novým členem...

Ilustrační foto.

Svátky klidu a míru. Bez dluhů a exekucí

Vánoce se nevyhnutelně blíží. Pro mnohé domácnosti se svátky, které jsou jinak také nazývány jako svátky klidu a míru, rovnají...

Ilustrační foto.

Kanabidiol: zázrak, nebo bublina?

Společnost i legislativa v mnoha zemích jsou ke konopí čím dál přívětivější, což se projevuje i v obchodních kruzích. Použití...

Předávání ocenění.

Asekol vyhlásil v rámci výročí nejaktivnější kraje i obec

K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém Asekol rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější...

Pojišťovák roku 2018.

Jaroslava Besperáta zvolili šéfové pojišťoven českého trhu Pojišťovákem roku

V 17. ročníku soutěže Banka roku 2018 získal titul Pojišťovák roku předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP)...

Ilustrační foto.

Spotřebitelské ceny v eurozóně i EU zrychlily růst na 2,2 procenta

Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii v říjnu zrychlily růst na 2,2 procenta ze zářijových 2,1 procenta. Uvedl to...

Ilustrační foto.

Přebytek zahraničního obchodu meziročně klesl o pět miliard

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně...

Ilustrační foto.

Češi potřebují stále více dat. Více sdílí a nakupují

Při odchodu na oběd čipem ohlásíte přestávku v práci a informace míří rovnou do docházkového systému zaměstnavatele. V restauraci...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi